Forum Werida
Forum dla wszystkich co mają coś do powiedzenia
Obecny czas to Czw 19:38, 17 Sty 2019

Poradniki

 
Odpowiedz do tematu    Forum Forum Werida Strona Główna -> Gry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Autor Wiadomość
Dejna
ModeratorDołączył: 05 Sie 2007
Posty: 56
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/3
Skąd: Małopolska


PostWysłany: Nie 13:17, 05 Sie 2007    Temat postu: Poradniki

Zamieszczajcie tu swoje poradniki.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora

Autor Wiadomość
Werido
AdministratorDołączył: 05 Sie 2007
Posty: 86
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Z Polski


PostWysłany: Pon 12:25, 06 Sie 2007    Temat postu:

PORADNIK JEST NIE SKONCZONY ZAPISUJE GO Co PEWIEN CZAS GDYZ NIGDY NIEWIADOMO CO WINDOZIE STRZELI DO GLOWY

Coto jest tibia i jej regulamin

Tibia jest grą roleplaying online, w której tysiące graczy z całego świata spotykają się codziennie. By upewnić się, że wszyscy mogą się dobrze bawić, CipSoft spodziewa się od wszystkich rozsądnego i przyjaznego zachowywania się. CipSoft wyznacza "gamemasterów", którzy mają możliwość powstrzymywania destruktywnego zachowania graczy w grze lub na forum poprzez karanie, banowanie bądź kasowanie postaci i kont.

Do złego zachowania wlicza się (choć nie wyłącznie) następujące przewinienia :
1) Imiona

1. imiona które obrażają innych (np. Debil), rasistowskie (np. Czarnuch) skrajnie prawicowe (np. Hitler) seksistowskie (np. Suka), lub ofensywne (np. Morderca Policjantów).<LI type=a>imiona zawierające części zdań (np. Marek Powraca), bezsensowne kombinacje znaków (np. Flkjelerjerl), bądź błędne formatowanie (np. Najlepszysposrodrycerzy).
2. imiona nieopisujące osoby (np. Choinka, Matrix), imiona znanych gwiazd (np. Britney Spears), imiona odwołujące się do prawdziwych krajów (np. Polski Rycerz), imiona stworzone by wprowadzać w błąd innych graczy poprzez podobieństwo do imion innych graczy (np. Arieswer zamiast Arieswar) bądź sugerujące określoną pozycję (np. Administrator lub GM Zenek)

2) Wypowiedzi

1. obrażanie, rasizm, skrajna prawicowość, seksizm, dokuczanie, szantażowanie, bądź ogólnie ofensywne zachowanie
2. powtarzanie identycznych, podobnych, bądź bezsensownych wiadomości wielokrotnie w krótkim odstępie czasu bądź używanie źle sformatowanego tekstu (tzw. Spamowanie)
3. reklamowanie rzeczy niezwiązanych z grą bądź oferowanie przedmiotów w grze za prawdziwe pieniądze
4. wypowiedzi niezwiązane z tematem kanału w grze bądź danego działu forum.
5. namawianie do łamania zasad Tibii.

3) Oszukiwanie

1. wykorzystywanie oczywistych błędów w grze (tzw. bugów), np. do kopiowania przedmiotów. Jeśli znajdziesz jakikolwiek błąd w grze, masz obowiązek natychmiast zgłosić go do CipSoftu.
2. naumyślne wykorzystywanie słabości w grze na przykład by umieścić przedmiot bądź postać w miejscu, do którego inni gracze nie mogą się dostać
3. używanie narzędzi do automatycznego wykonywania bądź powtarzania określonych czynności bez ingerencji użytkownika (tzw. makra)
4. manipulowanie klientem Tibii bądź używanie dodatkowych narzędzi w trakcie grania.
5. próbowanie skradzenia informacji o koncie innej osoby (hackowanie)
6. granie na więcej niż jednym koncie w tym samym czasie (tzw. multiclient)
7. podawanie informacji o koncie innemu graczowi bądź przyjmowanie takich informacji od innego gracze (np. handel lub dzielenie się kontem)

4) Gamemasterzy

1. prześladowanie Gamemastera z powodu jego lub jej akcji, lub pozycji Gamemastera.
2. podawanie się za Gamemastera bądź osobę mającą wpływ na decyzję Gamemastera
3. naumyślne podawanie błędnych bądź wprowadzających w błąd informacji Gamemasterowi w trakcie prowadzenia przez niego śledztwa bądź zgłaszanie fałszywych raportów o łamaniu przepisów.

5) Player Killing

1. nadmierne zabijanie postaci, która nie jest zaznaczona czaszką. Przypominamy, że zabijanie postaci oznaczonych czaszką jest legalne.

Łamanie zasad może prowadzić do tymczasowego bana postaci lub konta. W niektórych przypadkach możliwa jest także modyfikacja lub usunięcie skillów postaci, atrybutów oraz posiadanych przedmiotów, a także całkowite i stałe usunięcie postaci bądź konta bez żadnej rekompensaty. Takie kary będą jednak nakładane na osoby przekraczające zasady w sposób rażący bądź mające wiele wcześniejszych kar. Kara jest określana przez Game Mastera nakładającego ją.


Jeśli twoje konto lub jedna z twoich postaci została zbanowana, znajdziesz stosowny wpis o tym w criminal records na stronie twojego konta na [link widoczny dla zalogowanych] . Tam możesz przeczytać powód i czas trwania bana. Tam również masz możliwość napisania formalnego wyjaśnienia w przypadku, jeśli uważasz, iż wymierzona ci kara została niesłusznie.


Zakładanie konta:
Aby grać w Tibię musisz mieć założone konto, po stworzeniu postaci możesz podłączyć się do gry. Aby stworzyć konto podążaj za tymi prostymi instrukcjami:

1) Rejestracja

Wejdź na [link widoczny dla zalogowanych] com i kliknij "singup".


Teraz możesz przeczytać zasady, potem kliknij na "Continue", "I agree" oraz "Accept".
Potem będziesz musiał wprowadzić twój adres mail. Adres musi być poprawny, ponieważ hasło do konta zostanie ci na niego przesłane.

Następnie wyświetli ci się numer konta

.

Ważnym jest zachowanie tego numeru - najlepszym jest zapisanie go gdzieś na kartce, a nie w komputerze, aby być pewnym jego bezpieczeństwa.
Teraz sprawdź maila. Normalne wiadomości z hasłem przesyłane są w przeciągu minuty, ale może się zdążyć, że potrwa to dłużej. Nie ma się czym przejmować jeśli trwa to dość długo

.

2. Download

Podczas czekania na maila ściągnij najnowszą wersję klienta. Możesz to zrobić tutaj lub na stronie [link widoczny dla zalogowanych]

3) Logowanie

Jeśli otrzymałeś już maila, zaloguj się na stronie UWAGA z otrzymanym hasłem oraz numerem konta.


Tutaj powinieneś zmienić hasło kilkając na "Change password".
Potem kilknij na przycisk nowej postaci "Create new character" na samym dole strony. Zostaniesz zapytany o imię bohatera i płeć (jeśli nie przychodzi ci do głowy żadna nazwa możesz użyć generatora imion). Klikając na "Submit" zakończysz tworzenie postaci!
Skoro już mamy i zainstalowanego klienta tibi wypadało by go troche skonfigurować

Konfiguracja

Kiedy uruchomisz Tibia***** zobaczysz ekran startowy, który wygląda tak:


Spójrzmy na menu i na przyciski po lewej: "Enter Game", "Access Account;, "Options", "Info" oraz "Exit Game".
Jeśli klikniesz na przycisk "Options" na ekranie pojawi się następującego menu:


Okienko pokazuje wszystkie opcje. Najpierw zobaczymy "General Options"

.

Tutaj możesz wybrać:

Tibia Classic Control: Zaznacz tę opcję jeśli chcesz aby ułożenie i wygląd był taki jak w starym kliencie. Wtedy będziesz mógł patrzeć na obiekty kilkając na nie dwoma przyciskami myszy, a atakować prawym kliknięciem na nie. Menu z większą ilością opcji otworzy ci się kiedy przytrzymując CTRL klikniesz na przedmiot. Choć opcja ta jest standardowo wyłączona, zdecydowana większość graczy woli ją włączyć.
Auto Chase Off: Jeśli ta opcja jest zaznaczona, twoja postać nie będzie automatycznie szła za atakowaną postacią lub potworem.
Show Hints: Wskazówki będą pokazywane, przy pierwszym logowaniu, lub np. gdy pierwszy raz zabijesz potwora. Migający wykrzyknik w prawym górnym rogu będzie oznaczał odkrycie nowej wskazówki. Odznacz tę opcję jeśli nie chcesz ich oglądać. Możesz zawsze obejrzeć wskazówki używając menu pomocy ("Help"). Jesli grasz już po raz któryś w Tibię, możesz spokojnie wyłączyć tą opcję, jednak początkującym graczom zalecamy pozostawienie jej włączonej.
Show Names of Creatures: Nad wszystkimi postaciami na Tibii jest wyświetlana ich nazwa oraz życie. Odznacz tę opcję jeśli nie chcesz tego widzieć. Możesz to zrobić za pomocą CTRL+N. Może to być pomocne gdy wchodzisz do zatłoczonego miejsca.
Show Textual Effects: Jeśli potwory tracą życie oraz jeśli dostajesz punkty exp pokazywane jest to w postaci liczb. Jeśli nie chcesz tego widzieć wyłącz tę opcję..

Następną opcją jaką możesz wybrać jest opcja ustawienia grafiki

.

Fullscreen Zaznacz tą opcję, jeśli chcesz grać na pełnym ekranie. Możesz przełączać grę między trybem pełnoekranowym a okienkowym w dowolnym momencie naciskając CTR+F lub ALT+enter. Na liście poniżej możesz wybrać w jakim trybie na pełnym ekranie gra ma chodzić.
Show Light Effects: Niektóre karty graficzne nie obsługują szybkich zmian grafiki. Jeśli po uruchomieniu gry widzisz tylko biały ekran, wyłącz tą opcję, co powinno pomóc. Spowoduje to pogorszenie grafiki i wyłączenie pewnych szczegółów, ale będzie dało się grać
Don't stretch/shrink the Map: Niektóre karty graficzne nie są w stanie osłużyć kurczenia się mapy i rozciągania. Jeśli masz wolny komputer, dzięki włączeniu tej opcji możesz nieco zwiększyć ilosć FPS. Ta opcja pozwoli ci na wyłączenie tej funkcji. Przy pierwszym uruchamianiu opcje zostaną zoptymalizowane względem twojego komputera.
Windows Mouse Pointer: Niektóre karty graficzne nie są w stanie wyświetlać kursora poprawnie: Kursor będzie migał. Jeśli wyłączysz tę opcję, Tibia będzie używała własnego kursora, który zawsze będzie widoczny, ale może być wolniejszy.
Tutaj możesz wybrać również pomiędzy wieloma rozdzielczościami. Przeważnie grafika w Tibii rozciąga się aby wypełnić cały ekran. Jednak im większe jest okno tym trudniej dobrać rozdzielczość. Okno może wyglądać nieproporcjonalnie.
Adjust framerate limit: Tutaj znajdziesz suwak do ustawienia częstotliwości. Im wyższa tym lepsza grywalność. Jeśli z powodu Tibii komputer chodzi wolno, bo Tibia obciąża procesor, możesz zmniejszyć ilość FPS dzięki tej opcji. Polecam wartość w okolicy 30, więcej i tak ludzkie oko nie widzi, a zwolni to trochę procesora dla innych programów.

Teraz możesz wybrać opcje tekstowe gry.


Dzięki tym opcjom możesz wybrać, co ma być pokazywane w konsoli.
Info Messages: Zielone wiadomości, które wyświetlają się po obejrzeniu czegoś.
Event Messages: Białe wiadomości, które otrzymujesz np. po wskoczeniu poziomu.
Status Messages: Białe wiadomości takie jak "You lose ... hitpoints." na dole pola gry.
Show Timestamp in Console: Jeśli to pole jest zaznaczone obok wiadomości będzie wyświetlany czas nadejścia wiadomości.

Na końcu możesz wybrać opcje serwera.


Czasem zespół CIP udostępnia nowe opcje serwera do testów, udostępniając tzw. serwer testowy. Jeśli zaznaczysz tą opcję połączysz się na serwer testowy zamiast z normalnym. Postacie na takim serwerze są kopiowane ze zwykłego serwera. Wszyscy gracze ze wszystkich światów mogą tam się logować i spotkać na jednym serwerze. Ginąc tam nie tracisz nic na normalnym serwerze.


Logowanie [by matkus]

Kiedy wybierzesz "Enter Game" pojawi się to okienko:


Tutaj podajesz wcześniej otrzymane hasło i numer konta ( musisz być zarejestrowanym użytkownikiem aby grać w Tibię ). Kliknij "OK" następnie wybierz postać


Wybierz postać i kliknij "OK" lub kliknij dwa razy na postać.
Jeśli logujesz się po raz pierwszy wyświetli ci się okno z opcjami postaci
Po pierwszym zalogowaniu się na postać możesz wybrać jej wygląd. Dostosuj sobie wygląd i kolory korzystając z takiego okienka

:

Później możesz w dowolnym momencie zmienić swój wygląd klikając na sobie prawym przyciskiem i wybierając "set outfit" (jeśli masz włączoną opcję Tibia Clasic Control, kliknij na sobie trzymając klawisz CTRL)

Zobaczysz tutaj również pierwszą wskazówkę, kliknij na wykrzyknik w prawym górnym rogu.


Czytaj wszystkie wskazówki, aby dowiedzieć się więcej o grze.

Aby się wylogować musisz nacisnąć przycisk "Logout" w prawym menu. Kliknięcie na "X" nie jest wskazane, np. podczas walki, ponieważ nie spowoduje to wylogowania postaci.


Interfejs

Interfejs Tibii jest dość prosty tutaj wyjaśnimy to bardziej dokładnie. Informacje na temat interfejsu oraz specjalnych przedmiotów możesz zdobyć poprzez kliknięcie "Client Help" w menu pomocy lub CTRL+H. Potem zobaczysz szkło powiększające, którym zaznaczasz obiekt który chcesz zobaczyć.

Oto przykład:


Klient Tibii można podzielić na 7 częśći (kliknij na część którą chcesz zobaczyć):


Okno gry.
W centrum okna gry zawsze będziesz widział swoją postać. W tym oknie widzisz również NPC, potwory, budynki, innych graczy, rośliny oraz inne rzeczy. Czasem zobaczysz też informacje od mistrzów gry i ludzi z CIP'u. To jest główne okno gry. Tutaj przez większość czasu grasz. Pozwól na wyjaśnić co tutaj robisz i czym tu się zajmujesz:
To całkiem proste:
Aby poruszać twoją postacią wystarczy, że klikniesz lewym klawiszem myszy na okno gry lub na mapkę, a postać sama znajdzie drogę. Możesz też używać strzałek na klawiaturze
Możesz obracać swoją postać używając CTRL+ strzałki
Aby coś zbadać kliknij na to prawym przyciskiem myszy i wybierz "Look" . Pojawi się mały opis. Jeśli z stoisz wystarczająco blisko dostaniesz więcej informacji, jak waga przedmiotów czy właściwości broni. Waga zostanie wyświetlona w uncjach (oz). Jeśli zaczynasz nową postacią jesteś w stanie unieść 400 oz. Każdy poziom wzmocni tą liczbę, dalej w grze zależeć będzie to od wybranej postaci. Jest również skrót do tej operacji: trzymaj shift następnie kliknij na obiekt, który chcesz zbadać
Aby czegoś użyć (otwieranie drzwi, wspinanie się po drabinie, otwieranie skrzyń czy nawet atakowanie potworów) prawe kliknięcie i "Use". Kiedy jest to atakowanie potworów, wtedy "Attack".
Istnieje również skrót do tego: trzymaj CTRL i kliknij lewym klawiszem myszy na przedmiot

Mapa Tibii
Gdziekolwiek się nie ruszysz mapa będzie tworzona automatycznie. Mapę można przybliżać, możesz ją również przesuwać poprzez klikanie odpowiednich kierunków na róży wiatrów.


Kolorowe obszary mapy są to obszary już odkryte przez ciebie; czarne nie zostały jeszcze odkryte. Twoja aktualna pozycja jest zaznaczona białym krzyżykiem na środku mapy. Możesz się poruszać klikając na mapie.
Mapy są przechowywane na twoim dysku w katalogu gry z rozszerzeniem ".map". Jeśli chcesz usunąć lub reinstalować Tibię musisz przenieść mapy do innego katalogu.
Możesz poruszać mapą we wszystkich kierunkach klikając na różę wiatrów w prawym górnym rogu; aby spowrotem być w centrum na mapie kliknij przycisk "Center". Używając strzałek po prawej możesz poruszać się pomiędzy poziomami. Przybliżaj i oddalaj mapę przy użyciu szkła powiększającego.

Status

Dwa wskażniki pokazują ci ilość życia oraz ilość many (potrzebnej do czarów). Po prawej jest dokładna liczba życia i many. Aby zregenerować manę oraz życie należy coś zjeść lub wypić specjalne mikstury. Możesz się również uleczyć poprzez użycie specjalnych run lub zaklęć. Ostatnie jednak pobiera twoją manę.

Przyciski walki
O tym dowiesz się w tutorialu o nazwie "Walka"

Inwentarz

1. Szyja - miejsce dla amuletów, talizmanów i szalika
2.Głowa - miejsce na hełm
3. Plecy - miejsce na torbę lub plecak
4. Prawa ręka - miejsce na broń, tarczę lub narzędzia
5. Tułów - miejsce na zbroje
6. Lewa ręka - miejsce na broń, tarczę lub narzędzia
7. Pierścienie - miejsce na pierścienie
8. Nogi - miejsce na spodnie
9. Pas - miejsce na amunicję taką jak bełty lub strzały, pochodnie
10. Nogi - miejsce na buty
11. Pokazuje ilość pozostałego udźwigu naszej postaci
12. Pokazuje zaawansowane informacje o twojej postaci np. jeśli jesteś zatruty, lub czy jesteś w stanie walki (nie możesz się wylogować, ani wejść do depot, świątyń czy domków). Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji najedź kursorem na miejsce statystyk.

Inne przyciski

Są 4 przyciski (żółta ramka) do różnych komend oraz 3 przyciski (żółta ramka) do otwierania różnych okien.
Przyciski w żółtej ramce od góry do dołu:
* "Stop", twoja postać zatrzyma wszelkie czynności jak walka lub poruszanie się
* "Menu", to samo menu jak w tutorialu "Konfiguracja"
* Help"
* "Client Help", szkło powiększające umożliwiające wskazówki (więcej na początku strony)
* "Hints", wskazówki, pokazuje wszystkie wskazówki odkryte podczas gry
* "Counsellor", w razie pytań wpisz je tu, jeśli jakiś mistrz gry lub konsultant jest online dostaniesz odpowiedź
* "Manual", pokazuje instrukcję obsługi gry ze strony [link widoczny dla zalogowanych]
* "FAQ", pokazuje FAQ na stronie ze strony [link widoczny dla zalogowanych]
* "Logout",kliknięcie na ten przycisk spowoduje wyskoczenie okienka z zapytaniem, gdzie potwierdzisz wylogowanie. Pamiętaj o tym, że podczas walki i w specjalnych strefach nie będziesz mógł się wylogować.

Przyciski w czerwonej ramce (od lewej do prawej)
* "Skills", pokazuje statystyki postaci
* "Battle", pokazuje wszystkie potwory, ludzi oraz NPC wokół ciebie. W zależności od ustawień będziesz widział ich życie i nazwy. Kliknięcie lewym przyciskiem myszy na postać lub potwora, a zaatakujesz ją/go.
* "VIP", lista znajomych z gry, którą możesz edytować

Konsola

Ta część okna jest używana do komunikacji z innymi graczami, odbioru wiadomości z gry oraz wymawiania zaklęć. Bardziej szczegółowy opis w następnej części tutorialu "Komunikacja"

Komunikacja z NPC i innymi graczami

Ta część klienta jest używana do komunikacji z innymi graczami oraz do wymawiania zaklęć.
Istnieje wiele kanałów służących do komunikacji, ale ty też możesz stworzyć swój własny.


Aby zmieniać kanały klikaj na zakładki (1) lub użyj tabulatora. Scroll (4) służy do oglądania kanałów nie wyświetlanych z powodu zbyt dużej ilości otwartych kanałów. Aktywny kanał jest zaznaczony kolorem białym. Kanały nieaktywne, ale z nowymi wypowiedziami są zaznaczone na czerwono.

Symbole w prawym górnym rogu (5).


Kliknij na 1 przycisk z prawej aby dostać się do listy ignorowanych gdzie możesz umieszczać ludzi, których chcesz ignorować.


Wpisz na listę nazwę gracza, którego nie chesz już słyszeć i kliknij "OK"
Klikając na "Ignore Yelling" wyłączysz opcję krzyczenia i nie zobaczysz już go na ekranie, "Ignore Private Message" to to samo co wcześniej lecz ignoruje prywatne wiadomości.

Obok tego przycisku jest przycisk otwierania nowych kanałów (ikona 2 od prawej)


Może to być jeden z kanałów publicznych lub kanał prywatny gdzie musisz umieścić nazwę gracza.

Przycisk "M" umożliwia wyświetlanie prywatnych wiadomości w każdym oknie, jeśli nie będą one wyświetlane jedynie w oknie "Default".
Przyciskiem "X" możesz zamknąć wszystkie kanały za wyjątkiem okna "Default".

Na dole po lewej w konsoli (6) możesz zmieniać głośność w oknie "Default". Są trzy poziomy głośności oznaczone kreskami: 1 - normalny, 2 - krzyczenie, 0 - szeptanie.
Na normalnym stopniu głośności, usłyszą cię wszyscy w zasięgu wzroku. Krzyczenie oznacza, że usłyszą cię inni nie znajdujący się na twoim ekranie ale znajdujący się w pobliżu. Krzyczenie jest dostępne od 2 poziomu. Częste krzyczenie tego samego może być powodem do banów. Szeptanie widoczne jest jedynie jako "pspsps" na ekranie z wyjątkiem ludzi stojących tuż obok ciebie.
Pole edycji (3) jest używane do wysyłania wiadomości. Napisz coś i użyj klawisza wstecz. Możęsz używać klawiszy HOME, END, Shift+Lewy i Shift+Prawy do edycji twojej wiadomości. Aby wywołać starą wiadomość do ponownego wysłania użyj Shift+Góra i Shift+Dół. Przyciski F1, F2...są używane jako szybkie (Hotkeys). Możesz edytować je w menu "Hotkeys" w zakładce opcje "Options" przed zalogowaniem lub w "Menu" podczas gry.


Do własnych skrótów używa się przycisków od F1do F12 oraz kombinacji Shiftu lub CTRL z F1 do F12.

Do szeptania, krzyczenia oraz normalnego mówienia istnieją również skróty. Wystarczy, że przed tekstem wstawisz #W (szeptanie), #Y (krzyczenie) lub #S (normalna mowa). Wpisując @imię@ (pod imię podstaw nazwę gracza) przed tekstem spowoduje wysłanie prywatnej wiadomości do określonego gracza. Umieszczając "~" po częściach nazwy możesz skrócić imię, a wiadomość zostanie wysłana do pierwszej osoby, jaką serwer znajdzie, której imię zaczyna się od podanego przed ~ słowa

Pamiętaj, że zaklęcia oraz rozmowy z NPC są dostępne jedynie w oknie "Default", jeśli w innym oknie musisz umieścić #S przed tekstem.

Nie możesz spersonalizować kolorów tekstu. Białe wiadomości wysyłane są przez grę jak informacja o utracie życia czy wskoczeniu poziomu, lub, że nie możesz już nic zjeść, ponieważ jesteś syty. Zielonym tekstem oznaczone są wiadomości opisu przedmiotów. Rozmowa z innymi graczami lub z NPC jest koloru żółtego. Wiadomości serweru są koloru czerwonego, np. serwer jest restartowany, lub komunikaty od mistrzów gry lub kogoś z CIP.

NPC - to ludzie, którzy nie są graczami, sprzedają różne przedmioty oferują różne rzeczy. W grze jest ich wielu. Jeśli klikniesz informacje o postaci nie zostanie nad nimi wyświetlona informacja o poziomie. Tak rozpoznasz NPC.
Możesz rozpocząć rozmowę z dowolnym NPC zaczynając od "hello" lub "hi". Większość NPC reaguje na słowo "job" i mówi o ich roli w grze. Przeważnie jest więcej słów, na które zareaguje NPC. Jeśli NPC odpowie coś jak "First you should try to get some gold and buy better equipment" reaguje również na złoto i ekwipunek.
Czasem reagują na imona, wyprawy. lub reagują na imiona innych NPC niedaleko ich miejsca.
Słowo "offer" jest używane przeważnie w rozmowie z NPC - właścicielem sklepu. NPC i ty będzie wiedział coś o swojej ofercie. aby coś kupić napisz: "buy nazwa przedmiotu". NPC powie ci cenę, a ty będziesz musiał potwierdzić "yes". Jeśli masz dość złota zostanie ono zastąpione przedmiotem.
Aby przerwać rozmowę z NPC powiedz "bye", lub wyjdź ze sklepu.
NPC może rozmawiać tylko z jedną osobą jednocześnie. Nie blokuj NPC ponieważ inni też chcą z nimi rozmawiać!

Skróty klawiaturowe
Istnieje kilkadziesiąt skrótów w grze oto one:
CTRL+X - wycinanie zaznaczonego tekstu
CTRL+C - kopiowanie zaznaczonego tekst do schowka
CTRL+V - wklejanie tekstu ze schowka
CTRL+A - zaznacza wszystko w wybranym oknie
CTRL+F lub ALT+Enter - zmiana pomiędzy trybem pełnoekranowym, a zwykłym
CTRL+N - pokazywanie lub ukrywanie nazw postaci i potworów
CTRL+W - usuwanie najstarszej wiadomości w oknie gry
CTRL+S - otwiera okno z statystykami postaci
CTRL+B - otwiera okno walki
CTRL+P - otwiera okno ze znajomymi
CTRL+Q lub CTRL+L - wylogowanie
CTRL+G - wylogowanie do dialogu wyboru postaci
CTRL+I - otwiera okno ignorowanych
CTRL+O - otwiera nowy kanał
CTRL+D - zmiana na kanał domyślny
TAB lub Shift+TAB - przechodzenie pomiędzy zakładkami rozmowy
CTRL+M - pokazywanie wiadomości w aktywnym oknie
CTRL+E - zamykanie aktywnego okna
ALT+Home/End - przybliżanie/oddalanie mapy
ALT+strzałki - przesuwanie mapy
ESC - zaprzestanie wszelkich czynności twojej postaci
CTRL+K - edycja gorących klawiszy
CTRL+H - otwiera okno pomocy online
ALT+F8 - pokazuje system i informacje o kliencie

Walka

Przyciski walki zlokalizowane w prawym środkowym menu, są potrzebne w walce. Ustawia się nimi rodzaj walki. Zaznaczony rodzaj walki jest pokazany na guziku jako kliknięty oraz odznacza się innym kolorem.W prawej kolumnie możesz wybrać typ walki. Górny przycisk uniemożliwia ruch podczas walki. Oznacza to, że nie będziesz biegł za ofiarą. Przycisk pośrodku oznacza, że cały czas będziesz szedł za ofiarą. Ostatni przycisk oznacza, iż będziesz zawsze próbował być oddalony co najmniej o 2 pola od ofiary. Jeśli odległość jest większa niż dwa pola postać nie poruszy się, w innych przypadkach postać będzie poruszać się automatycznie.
Lewa kolumna obsługuje styl walki. Na samej górze przycisk służy do walki ofensywnej. Oznacza to, że będziesz mógł zadać duże obrażenia, ale będziesz miał małą obronę i możesz stracić dużo życia. Przycisk na samym dole jest przeciwieństwem do tego na górze, mianowicie będziesz otrzymywał mało obrażeń, ale będziesz zadawał równie mało przeciwnikowi. Przycisk po środku służy do walki balansującej pomiędzy tymi dwoma stylami.
Możesz zmieniać te ustawienie zawsze, również podczas walki..


Bliskość potwora uaktywni małą ikonę widoczną po lewej stronie na dole w inwentarzu. Skrzyżowane miecze oznaczają, że jesteś w stanie walki, lub właśnie jakąś kończysz..Oznacza to, że nie możesz się wylogować podczas walki, ani zaraz po niej. Jeśli zabiłeś innego gracza ten czas bardzo się wydłuży. Blokada wylogowania służy do tego, aby niemożliwe było wylogowanie się podczas walki, lub zaraz po niej co uniemożliwiałoby zemstę..

Jeśli pojawią się szable powinieneś kliknąć na "Battle" pod inwentarzem aby uaktynić okno walki. To okno wyświetla wszystkie istoty w twoim pobliżu, nawet jeśli nie są wrogami. Jeśli przesuniesz myszkę na postać w oknie walki odznaczy się ona białą ramką. Taka sama wyświetli się w polu walki, dzięki temu będziesz wiedział czy zaznaczyłeś właściwego wroga.


Jeśli chcesz zaatakwać postać kliknij prawym (tylko w starym sterowaniu), lub lewym na okno walki, możesz też wybrać komendę klikając prawym myszki, następnie na "Attack".


Już walczysz. Ofiara zaznaczona jest czerwoną ramką w onkie walki i w oknie gry.


Możesz obserwować ilość życia ofiary. Są trzy rodzaje tabelek: zielona, żółta oraz czerwona. Czerwona oznacza, że ofiara niedługo zakończy żywot, jeśli się nie uleczy. Jeśli aktywne są odpowiednie funkcje będziesz widział ile życia zabierasz ofierze atakiem.

Są trzy opcje efektów walki:


Podczas walki czerwone cyferki pokazują utratę życia. Jeśli walczysz z potworem po jego zabiciu białe cyfry będą oznaczały liczbę zdobytych punktów doświadczenia (exp)..


Teraz możesz otworzyć zwłoki swojego wroga i zobaczyć czy coś dla ciebie zostawił . W klasycznym sterowaniu wystarczy, że klikniesz prawym na ofiarę, w nowym - prawym i "Open" w menu. Po prawej na dole otworzy się okienko z nazwą ofiary i jej zawartością. Potwory przeważnie noszą przedmioty i złoto, zwierzęta jedzenie a gracze, istnieje 10% szansy aby dostać rzeczy przez niego zgubione (pancerz, hełm itp..). Wartościowe przedmioty przeciągnij do swojego worka lub plecaka. Wiele przedmiotów, których nie potrzebujesz możesz sprzedawać innym graczom lub NPC.

Zawsze używasz broni do walki, którą trzymasz w ręce. Jeśli nie masz chwilowo broni w ręku, twoja postać będzie walczyć pięściami (słabo). Każda broń w grze jest podporządkowana umiejętnością. Będziesz ćwiczył umiejętności broni, której używasz. Im wyższe umiejętności tym większa szansa zadania większych obrażeń ofierze. Jeśli masz tarczę będziesz ćwiczył obronę. Większe umiejętności obrony powodują mniejsze obrażenia zadawane przez wrogów. Zależy to również od statystyk twoich broni.

Na Rookgaardzie gracze nie mogą atakować innych graczy, w głównej grze jest to możliwe. Ale gracz przeciwko graczowi zadaje tylko połowę obrażeń jaką zadawał potworowi. Pamiętaj, że masowe zabijanie graczy jest niezgodne z zasadami.

Podczas walki możesz stracić punkty życia, jest kilka sposobów na ich odnowienie:

*
jedz pokarm (np. mięso, wędliny, chleb), punkty będą odrastać, tanio ale wolno.
*
wypij miksturę życia: Możesz ją kupić w sklepach. Dostaniesz około 30 punktów życia od każdej porcji. Drogie, ale szybkie.
*
leczenie przez NPC: Cipfried, możesz znależć go na Rookgaardzie, może wyleczyć cię do 65 punktów. Wystarczy, że do niego podejdziesz i powiesz "hi", a potem "heal".
*
w głównej grze możesz używać zaklęć oraz run. Runy mogą być używane również na innych graczach. Czary możesz używać na sobie, za wyjątkiem specjalnych czarów druidów. Te czary mogą być używane tylko przez potężnych druidów.

Jeśli twoja liczba punktów życia dojdzie do 0, zginiesz. Musisz wyjść z gry i ponownie się zalogować się. Zostaniesz przeteleportowany do twojej świątyni i uleczony, ale stracisz trochę punktów doświadczenia , pewne skille i poziom magii magii. Przeważnie nie zgubisz rynsztunku. Ale istnieje 10% szansy, że można coś stracić. Twój plecak zawsze zostanie razem z ciałem. Powinieneś jak najszybciej odnaleźć swoje zwłoki i zabrać plecak zanim kto inny to zrobi. Pamiętaj żebyś znów nie zginął w drodze po swoje przedmioty! Możesz poprosić znajomego o pomoc.

Jeśli popatrzysz się na zwłoki (kliknij na to trzymając shift), zobaczysz kto zabił gracza.


Niektóre potwory (np. węże, osy, jadowite pająki) mogą zatruć cię podczas walki. Zostanie wyświetlone to jako zielona kropelka w inwentarzu.


(jesteś zatruty)

Jad przestanie działać po pewnym czasie - zależnie od typu potwora, który cię ugryzł. Możesz skrócić ten czas jeśli poprosisz mnicha (np. Cipfriend) aby cię uleczył, lub na mainie, możesz wymówić specjalne zaklęcie. Możesz być zatruty również poprzez wypicie szlamu, zielony napój!

Informacje które otrzymasz po najechaniu na określone pole:


(płoniesz)
(jesteś porażony prądem)
(jesteś upity)
(szybciej się poruszasz)
(masz magiczną tarczę)


ROOKGARD

pomiędzy "Rookiem", a "Mainem":

* Cały Rook jest nazywany strefą ochronną ("protection zone"), chodzi o to, że ludzie nie mogą atakować ludzi. Na Mainie tylko niektóre obszary są strefami ochronnymi (bardzo mało).
* Na Mainie są magazyny zwane depo, na Rooku masz tylko co nosisz ze sobą.
* Wszystkie lepsze bronie i ekwipunek są na kontynencie
* Main jest o wiele większy i bardziej różnorodny (lód, śnieg, góry, miasta, potwory...)

Rookgaard można (ale nie jest to konieczne) opuścić dopiero po osiągnięciu 8 poziomu, jednak nie ma możliwości powrotu na niego. No, chyba, że będziesz ginać aż spadniesz na poziom 3, wówczas zostaniesz przeniesiony na Rookgaard, zabrane ci zostana wszystkie przedmioty, wyzerowane skille, czyli efekt identyczny, jak bys założył nowa postać.


Legenda UWAGA 1Świątynia. Tutaj możesz znaleźć mnicha imieniem Cipfried. Czyż jego imię nie przypomina CIP Friend ? CIPowie (autorzy Tibii) stworzyli go, by pomagał początkującym graczom lecząc ich, gdy są poważnie ranni lub zatruci.2Lily sprzedaje tutaj runy antidotum, które wyleczą cię z zatrucia. Skupuje ona także jagody płacąc 1 gp za 5 sztuk. 3Młyn. Willie skupuje i sprzedaje tutaj jedzenie. Tutaj także możesz zmielić zboże na mąkę. 4Sklep Al Dee. Tutaj możesz kupić przeróżny ekwipunek dla poszukiwaczy przygód takich, jak ty. Al Dee jako jedyny ma jeszcze kilka kilofów do sprzedania, a raczej do zamienienia za małe toporki. 5Wyjście z miasta. Pilnuje go Dallheim, który, podobnie jak Cipfried, może cię także wyleczyć 6Norma sprzedaje tutaj przeróżny ekwipunek. Obsługuje ona wyłącznie klientów premium. 7Akademia i biblioteka. Tutaj Seymor może zlecić ci twoje pierwsze zadanie - zabicie szczura. W tym budynku znajduje się także wyrocznia, która po uzyskaniu przez ciebie 8 poziomu pomoże ci dostać się do Venore, Thais, Carlin lub Edron oraz wybrać ci profesję. 8Kolejny sklep z zaopatrzeniem. Właścicielem sklepu jest Obi. Na piętrze znajduje się drugie stoisko, na którym na przemian sprzedają Dixi i Vendor. 9Tom the Tanner skupuje tutaj świeże zwłoki szczurów, królików i wilków, z których podobno przyrządza uczty dla swoich klientów. 10Lee'della handluje tutaj przeróżnym sprzętem. Pod jej sklepem znajdziesz także zejście do kanałów pełnych szczurów. 11Billy pomaga WIlliemu w handlu jedzeniem 12Wyrocznia, która po uzyskaniu przez ciebie 8 poziomu pomoże ci dostać się do Kazordoon, Ab'Dendriel lub Darashii oraz wybrać ci profesję 13Ślepy ork. Jeśli wiesz, jak z nim porozmawiać, możesz u niego kupić sprzęt nie dostępny w innych sklepach 14Loui - ten mnich chyba zwariował i panicznie boi się królików w pobliskiej dziurze twierdząc, że to jakieś bestie zamienione w króliki 15Hyacinth sporządza tutaj mikstury lecznicze, które sprzedaje po 60 gp. AW tutejszej grocie znajdują się stare katakumby, w których można znaleźć kilka szkieletów BWieża orków. Tutaj znajdziesz zarówno zwykłe orki, jak i orc spearmana CJaskinia pająków. W tych obszernych grotach znajdziesz zarówno zwykłe pająki, jak i trujące. Na samym końcu groty znajdziesz także jednego rotworma DWieża trolli (południowa) EŁąka niedźwiedzi. Co najmniej 2 niedźwiedzie mieszkają w tym obszarze FMost nad rzeką GPolana. Tutaj pasie się całkiem spora grupka jeleni HWieża trolli (północna) IGrota pająków. Jest to rozległy kompleks jaskiń łączących się z lokacją S oraz X JJaskinia wilków KJaskinia niedźwiedzi. Stąd także można dotrzeć do ciała smoka (patrz dalej) LGroby. Rozkopując dolną część środkowego grobu możesz zejść na dół. Tutaj znajdziesz kilka szkieletów, a dalej całkiem sporą ilość rotwormów (po linie w górę lub za poision fieldami) MPrzejście podziemne przez rzekę. A w przejściu kilka bugów NWilki PJaskinia z trollami, goblinami, i nie tylko. RJaskinia węży Szejście do sporego kompleksu jaskiń łączących się z lokalizacjami I oraz X. Tutaj można znaleźć poison spidery, orki, trolle, wilki i minotaury TGroby. Środkowy można rozkopać, by dostać się do kilku szkieletów. UNiedźwiedź WZa drzewem jest tutaj do rozkopania dziura, którą można dostać się do kilku szkieletów. xtunel, dzięki któremu można wydostać się z miasta nawet na 1 poziomie. Nie zalecam jednak tej drogi, bo jest tam spora ilość potworów, które z łatwizną zabiją pierwszopoziomowe postacie ozejścia do kanałów miejskich. Tutaj znajdziesz sporo szczurów


Miejski loch
Na środku miasteczja jest kratka wejdz do niej (CTRL+lewy klik). Zejść jest więcej, na mapie zaznaczono je małymi kółeczkami.
W tym miejscu znajdziesz twoich pierwszych wrogów (szczury), pamiętaj aby sprawdzić co w nich jest.
Możesz sprzedać zabite szczury u Seyamore.
Za złoto jakie zarobisz na szczurach, możesz kupić lepszy ekwipunek. Później, możesz opuścić miasto i zwiedzić wyspę, ale bądź ostrożny!
Pamiętaj, aby kupić linę.
Pomieszczenie handlowe
W podziemiach akademii znajdziesz pomieszczenie handlowe - możesz tam kupić różne rzeczy od innych graczy. Pamiętaj jednak, że na Rook jest wielu złodziei i bardzo łatwo stać się ich ofiarą, dlatego najlepiej używać trade (prawy klik na przedmiot i trade with...), ale są też inne zasady, Oto parę z nich:

* Kiedy możliwe, próbuj handlować tylko z przyjaciółmi lub innymi wiarygodnymi graczami
* Zawsze korzystaj z opcji "save trade", nigdy nie handluj poprzez wyrzucenie przedmiotów na ziemię
* Nie kradnij sam. Zła opinia będzie szła za tobą zawsze.

Bezpieczeństwo
Pamiętaj aby nie dawać innym osobą swojego numeru konta i hasła. Jeśli ktoś podaje. się za GM możesz to sprawdzić komendą GM-Call #g jeśli osoba jest Gamemasterem to otrzyma wiadomość. Pamiętaj aby nie używać programów typu Tibia GG ponieważ wyciągają one twoje hasła.

Questy
NPC czasem mają specjalne zadania - znalezienie jakiegoś przedmiotu itp.. jeśli chcesz uczestniczyć w takiej akcji zapytaj się jakiegoś.

MAINLAND

Po tym jak wybierzesz zawód, pojawisz się w wybranym przez ciebie mieście (w świątyni)

Rzeczy, które powinieneś wiedzieć jako nowy na mainlandzie:

* "Strefa ochronna" kończy się poza świątynią. Teraz nie jesteś już chroniony przed atakami innych graczy!
Jeśli jesteś atakowany, wrzeszcz o pomoc i uciekaj. Nigdy nie atakuj, ponieważ jeśli to zrobisz nie będziesz mógł wejść do strefy ochronnej przez pare minut. Jeśli cię zabiją zgłoś to do mistrza gry możliwe, że to zabijanie nowych co jest zabronione.
Strefy ochronne to: Świątynie, kościoły i depoty.
* Depoty są to pomieszczenia (magazyny) z wieloma brązowymi skrzynkami, gdzie możesz zostawić swój ekwipunek
W każdym mieście jest magazyn. Możesz tam przetrzymywać swoje prywatne rzeczy. Podejdz do skrzynki, otwórz ją, a potem włóż do niej przedmioty. Kiedykolwiek otworzysz taką skrzynkę w tym budynku w tym mieście będziesz miał tam swoje przedmioty. Może pomieścić tysiące przedmiotów. Uwaga :Jeśli masz ponad 1000 przedmiotów w magazynie (przedmioty przed metalową skrzynką również się liczą), bo przykładowo dostałeś paczkęą, po odejściu od skrzynki, pewne losowe przedmioty moga zniknac Więc pamiętaj aby nie mieć więcej niż 1000 przedmiotów w skrzynce!
* Niedaleko każdego depo powinna znajdować się poczta. Możesz tam kupić list (5gp) i paczkę (10gp), paczką możesz wysłać ekwipunek do innego miasta, lub innego gracza, aby to zrobić należy wypełnić małą etykietę: w pierwszej linii napisz do kogo (nick odbiorcy), a w drugiej miasto odbiorcy.
* Jest 5 głównych miasta na mainland: Thais (głowne miasto), Carlin (amazonki), Ab'Dendriel (elfy), Kazordoon (krasnoludy) oraz Venore, a także 2 miasta na wyspach dostępne wyłącznie dla posiadaczy Premium Account : Edron oraz Darashia
W każdym mieście mozna znaleźć sprzedawców różnych przedmiotów (broni, pancerzy, jedzenia itp.), magazyn (depo), pocztę i świątynię w której możesz stać się mieszkańcem danego miasta wchodząc w teleport. Kiedy zginiesz, jesteś zawsze wskrzeszany w mieście którego jesteś mieszkańcem.

GRA JAK ZACZĄĆ

Gdy już udało nam się zalogować zaczynamy gre i szukamy ciał martwych królików na powierzchni gdy znajdziemy kilka idziemy sprzedac je do tom'a [na lewo od rynku](rynek znajduje się na polnoc od swiatyni. zaco otrzymujemy pieniądze po 2gp za szczura/rata a po 5 gp za wolfa . wszystkie zwierzątka oczywiście przynosimy martwe gdy uzbieramy 15gp kupujemy wooden shielda u obiego [na prawo od rynku ]
Wtedy zchodzimy do podziemi i zabijamy pierwszego rata którego także możemy iść sprzedać. zwierzątka można także otworzyć klikając na nie prawym przyciskiem myszy . na Ratach expimy pomału do lvl 2 gdy możemy wyjść za miasto po moście na północy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora

Autor Wiadomość
Werido
AdministratorDołączył: 05 Sie 2007
Posty: 86
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Z Polski


PostWysłany: Pon 12:26, 06 Sie 2007    Temat postu:

Expowiska - Co, gdzie, jak
Ostatnio coraz częściej widać poradniki w stylu "Gdzie expić x postacią z x mlv i x/x skillami?". Ludzi jest coraz więcej, a większość z nich zna tylko pare miejsc, gdzie mogą zdobywać doświadczenie/pieniądze (expowiska). Postanowiłem więc przejąć tą sprawę w swoje ręce i wymienić tutaj jak najwięcej możliwych expowisk (zarówno dla FACC jak i PACC), ze zdjęciami jak się tam dostać i ogólnymi informacjami o nich. Gdy nie ma podanej liczby exp/h, możecie ją ocenić po zakresach poziomów w jakich można tam expić lub ilości spawnów. Zaczniemy od FACC i najniższych leveli:

* + Trolle przy Carlin (8-13lv)
[link widoczny dla zalogowanych]
Wejście jest w kapliczce na cmentarzu. Jest tam dosyć mało trolli, na dodatek jest to blisko Carlin i pełno tam ludzi (najczęściej noobów) - ale dla upartych można tam trenować. Aby otworzyć drzwi, trzeba użyć do tego klucza 3520. Klucz znajdziemy w skrzyni, w porcie Carlin. Od statku na północ są dwa budynki - jest to ten z lewej. Mapkę z zaznaczonym miejscem znajdziecie tutaj.
* + Trolle pod Ab'dendriel (8-15lv)
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
To jest chyba najsłynniejsze trollowisko. Jaskinia jest dosyć duża i ma aż 4 piętra, a wszędzie aż pełno trollów (i tylko trollów). Można tu expić do 15lv, chociaż zwykle siedzą tutaj tylko rycerze i paladyni aż nie wytrenują dobrych skilli. Jeżeli szukacie trolli - polecam to miejsce. Znajdują się one na 2 poziomie pod ziemią, na mapce zaznaczyłem drogę. Poza tym potrzeba także klucz 3033, który można kupić od NPC Shirith obok za jedyne 50gp. Aby go kupić, trzeba powiedzieć hi, key, yes.
* + Trolle niedaleko Thais (8-16lv)
[link widoczny dla zalogowanych]
W tym miejscu znajdziemy także dużo trolli, orców (zwykłych, spearmanów i warriorów). W dalszych miejscach można także spotkać skorpiony i slime. Podobnie jak wyżej, rycerze i paladyni po wyjściu z rooka zwykle się tutaj kierują aby trochę potrenować. Pamiętajcie jednak o tym, że aby wejść pod ziemię należy wziąść ze sobą łopatę na odkopanie dziury.
* + Venore Trolls (8-15lv)
[link widoczny dla zalogowanych]
Dobre miejsce dla tych którzy dopiero co wyszli z maina i postanowili zamieszkać na bagnach. Spotkamy tutaj bardzo dużo swamp trolli i parę rotwormów i batów. W jednym z pomieszczeń spawnuje się także ghoul i 2 skeletony, trzeba więc uważać jakby ktoś chciał zlurować ghoula na biednego 8lv druida. Aby wejść do jaskini potrzebna jest nam także łopata.
* + Waspy przy Ab'dendriel (do 20lv)
[link widoczny dla zalogowanych]
Kiedyś bardzo mało popularne miejsce, dzisiaj często można spotkać tam kogoś szukającego honey-combów. Niestety waspy cały czas trują, a fooda z nich nie ma, więc zbyt długo tam sobie nie posiedzimy. Exp już chyba lepszy na trollach i na pewno w kopalni na rotwormach, ale tutaj też można expić i potem dobrze sprzedać honey comby (albo je sobie zostawić na addona).
* + Lodowe wyspy - Folda, Senja, Vega (8-30)
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
Dosyć popularne miejsce - jest w niej pełno potworów typu trolle, rotwormy, minotaury, a niżej lepsze minotaury i slime (dobre do treningu). Do 20 lvla jest to z pewnością jedno z najlepszych expowisk w tych okolicach. Możemy zrobić tutaj też niezłego loota (mace, swordy, plate shieldy). Jedynym sposobem aby go przenieść na główny kontynent, jest wysłaniem paczką do skrzynki którą znajdziemy na Foldzie, na piętrze +3. Poza tym nie radzę schodzić wam na poziom z lawą - spotkacie tam fire elementale, których lepiej nie spotykać ;] Aby się dostać na wyspę musicie się dostać na tratwę którą zaznaczyłem na mapce. Nią możecie przepłynąć na lodowe wyspy za opłatą 20gp (powrót jest darmowy). Dokładną mapkę ze spawnami znajdziecie w tym poradniku.
* + Rotwormy pod Fibulą (13-25)
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
Ostatnio bardzo popularne miejsce, gdyż od Tibii 7.9 zamiast demon skeletonów, pojawiły się tam carrion wormy. Jest to bardzo dobre miejsce dla expa 13-25lv. Niestety, zwykle jest tam nie mało ludzi. Od drabinki można iść też na południe, spotkamy tam parę beholderów (ale to już dla 20+lvli, mając w pogotowiu czar leczący). Aby się do nich dostać trzeba mieć klucz który dostaniemy za aż 800 złota. Kupimy go od NPC Simon the Beggar, mówiąc hi, help, yes, yes, yes, yes. Dokładną mapkę ze spawnami znajdziecie w tym poradniku.
* + Kopalnie krasnoludów (11-60lv)
[link widoczny dla zalogowanych]
Kopalnie są bardzo dobrym expowiskiem (moim ulubionym ;]). Na -1 i -2 spotkamy mnóstwo dwarfów (zwykłych) i rotwormów, więc jest to doskonały exp do 20 lvla. Na 20 lvlu można zejść na -3 (dwarfy soldiery), lub nawet -4 (soldiery + pojedyńcze guardy). Magowie z 33lvlem lub rycerze i paladyni z dobrymi skillami mogą bardzo dobrze expić już na -5 i -6, gdzie guardów jest już dosyć dużo. Radzę także uważać na lurowane guardy i graczy którzy cię przed nimi blokują (częste na non-pvp)
* + Amazon Camp (13-20lv)
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
Są trzy Amazon Campy - dwa niedaleko Carlin, i jeden niedaleko Venore. Ten niedaleko Venore jest z pewnością większy, i na nim można by expić nawet do 25lv. Spotkamy na nich Amazonki i Valkyrie, a w niektórych miejscach nawet Witch (spokojnie, nie da się ich zlurować, więc możecie expić nie napotykając ich). Szczęściarze z Valkyrii mogą wylootować nawet plate armora. Z amazonek wypada dużo spearów, więc pallkowie mogą tu nawet skillować.
* + Altar's Lake (3x Beholder)
[link widoczny dla zalogowanych]
Jest to małe podziemie z 3 beholderami i paroma ghoulami. Od biedy można siedzieć na tym spawnie i je huncić, gdyż jest dosyć szybki, a beholdery dają trochę expa i loota. Nie zaliczałbym tego miejsca jednak jako główne expowisko do lvli.
* + Dark Cathedral (15lv-50lv)
[link widoczny dla zalogowanych]
Niezłe expowisko, porównywalne do PACCowatych (szybki exp, i niezły zarobek). Niestety często jest na nim dużo ludzi. Od 7.9 popularność trochę zmalała gdyż na głównej drodze został dodany spawn GSa, ale są także inne drogi. Na -1 spotkamy smugglerów, banditów, wild warriorów, slime i etc. Na -2 spotkamy już dużo assasinów, dark monków i witchów, przez co w DK można expić bardzo długo. Dokładną mapkę ze spawnami znajdziecie w tym poradniku.
Niestety, nie podam dokładnej drogi do katedry omijając GSa i hunterów - wielu ludzi by się na mnie wkurzyło z tego forum (i nie tylko). Może kiedyś.
* + Elvenbane (15-35lv)
[link widoczny dla zalogowanych]
W tym zamku znajdziemy mnóstwo orców warriorów, minotaurów (zwykłych), elfów (zwykłych), przez co możemy stworzyć tu bardzo potężnego lootbaga. Na samym środku jest spawn minotaura guarda (który jest także na -3) i dwóch orców berserkerów, przez co trzeba często uważać na ich luring. Poza tym jest tu także pojedyńczy spawn huntera i mino archera. Exp zarówno jak loot, jest cudowny. Niestety nie zawsze jest tak pięknie, i często bywa tu dużo ludzi. Do zamku można dojść podziemnym tunelem, którego odkopiemy łopatą.
* + Ancient Temple (10-35lv)
[link widoczny dla zalogowanych]
Jest to dosyć obszerne miejsce, tuż przy Thais. Można tutaj expić na rotwormach, minosach (daleko pod ziemią jest Mintwallin, miasto minotaurów, o którym napiszę osobno), orkach, cyclopach, czy ghoulach i skeletonach. Z pewnością i niskie i średnie lvle znajdą tu coś do expa.
* + Mount Sternum
[link widoczny dla zalogowanych]
Są to góry na zachód od Thais, w których kryje się bardzo dużo cyklopów. Jest to dobre expowisko dla wszystkich - druidówi i sorców z dobrą różdzką (ale radzę uważać na ludzi, którzy was blokują gdy uciekacie przed cyklopem), palladynów z conajmniej 40 distem i knightów z 65/65. Rycerze mogą expić w podziemiach, gdyż z reguły jest tam mniej ludzi, a cyclopów też tam nie brakuje. Loota raczej nie ma z czego robić, bo halberd za dużo nie wypada, ale zwykle się zwraca (najmniej zyskują tutaj rycerze).
* + Ghostland
[link widoczny dla zalogowanych]
Te tereny na zachód od carlin mają w sobie parę fajnych jaskiń gdzie się dosyć miło expi. Na ghostlandzie jest wszędzie pełno skeletonów i ghoulów (oczywiście pod ziemią), dlatego gdzie się nie wybierzemy, możemy zrobić niezłego loota. W pierwszej jaskini na -1 mamy parę respów skeletonów i nietoperzy, więc można tam expić tuż po wyjściu z maina (8-15lv). Na -2 jest dużo ghouli i skorpionów (20-40lv), a na -3 dochodzą do tego jeszcze DSy (30+lv). Jaskinia ta jest szczególnie niebezpieczna na non-PvP, gdzie DSy są lurowanie niemal co chwilę, więc radzę uważać
Jaskinia nr. 2 (20-40lv) jest niemal tak dobra jak pierwsza - dużo w niej skeletonów i ghoulów. Nie ma co prawda tutaj możliwości zlurowania DSa, ale na -2 za schodami jest jeden spawn Fire Devila, i radzę go nie próbować omijać jeżeli nie macie UHa ;]
Jaskinia nr. 3 jest dosyć duża w porównaniu do reszty - ale po rozpoznaniu terenu, również można tu expić na ghoulach, skeletonach czy slimach. W dalszych miejscach można znaleźć DSy czy Giant Spidera. Prowadzą do niego schody, a kiedy już zejdziemy na dół, powrót blokują nam kraty. Jedynym wyjściem jest wtedy zabicie GSa, więc radzę szerokim łukiem unikać to miejsce ;]
Dokładny poradnik o Ghostlandzie, razem z dokładną mapką możecie także znaleźć tutaj.
* + Elf Fortress (30-60lv)
[link widoczny dla zalogowanych]
Niektórzy mówią Shadowthorn, ale to dosyć rzadko używana nazwa. Spotkamy tutaj bardzo dużo elfów zwykłych i scoutów. We wieży są także 2 spawny dragona, i w niektórych miejscach są spawny arcanistów (lecz nie spotkamy ich podczas normalnego expa). Możemy tutaj expić knightem z jako takimi skillami (60/60+) i UHami albo magiem z różdżką. Na wyższym lvlu jako knight można chodzić także po spawnach smoków i arcanistów, co zwiększy nam exp i loot.
* + Mintwallin (30+lv)
[link widoczny dla zalogowanych]
To miasto minotaurów, to jest po prostu kopalnia loota. Aż roi się tu od minotaurów, z których co chwile wylatują takie itemy jak sword, mace, plate shield, brass helmet, chain armor, battle shield, crossbow, brass armor i do tego mając obsidian knife, zdobędziemy dużo skóry minotaurów. Expić tu mogą wszyscy - rycerze (65/65+, 30lv z UHami), paladyni czy magowie z summonami (np. fire devil, monk). Polecam też na początku zlurować 2 mino magi na 2 piętro jakiejś wieży, przez co nie będą one się respić i przeszkadzać nam podczas expa. Bardzo przydałby się tutaj zrobiony Postman Quest, aby móc wysłać loot mailboxem który jest w mint. Można oczywiście przenieść go do Thais - ale zajmie to bardzo dużo czasu, gdyż droga do mintwallin jest bardzo długa (jest on na -8 piętrze). Mapkę z drogą jak dojść do miasta minotaurów, znajdziecie tutaj.
* + Plains of Havoc (35lv+)
[link widoczny dla zalogowanych]
Bardzo popularne miejsce - można tu expić na wiele sposobów. Znajdziemy tutaj dużo mino guardów i archerów, cyklopów, ghouli, skeletonów, DSów, orków, a także dragony czy giant spidery. Knightowi pozostaje raczej expienie tylko po tych pierwszych potworkach (70/70, 35lv), paladyni i magowie na wyższym lvl (60~) mogą zabijać także z dystansu smoki i giant spidery. Legenda do mapki:
1 - dużo mino archerów, guardów oraz cyklopów.
2 - ghoule i skeletony
3 - dużo orków, w tym berserker i jeden leader
4 - pod ziemią jest jaskinia (uwaga na dosyć ścisłe korytarze), w której jest pełno DSów (no, bez przesady )
! - spawn 3 GSów, trzeba uważać na niego lub obejść go okrężną drogą gdy idziemy do punktu 4
* + Black Knight House (bramka 50+lv)
[link widoczny dla zalogowanych]
Klucz do drzwi znajdziemy w krzakach tuż za domkiem. W środku możemy znaleźć pare wyvern (bramka 50+lv) i dużo beholderów, przez co możemy na nich expić około 30lv. Główną jednak atrakcją tego miejsca jest jedyny spawn Black Knighta w całej Tibii, do którego się dostaniemy teleportem na samym końcu podziemi. Jest to więc miejsce dla wspólnych huntów z blokerem. Możliwe kombinacje - knight (potrzebna exeta res) + mag (exori mort); knight + pall.
* + Hellgate (Elder Beholders) (40+lv)
[link widoczny dla zalogowanych]
Są to ogromne podziemia, ja chcę jednak wymienić tylko główną jaskinie gdzie możemy znaleźć pełno elder i zwykłych beholderów, DSów i ghoulów. Elder Beholdery potrafią zaskoczyć nawet niezłym combem, dlatego nie zalecam tutaj zaglądania przed 40lv. Jest to miłe expowisko dla palladynów, i być może także sorców & druidów. Rycerze nie mają tutaj zbytnio czego szukać - elder beholdery summonują pełno crypt shamblerów, które podczas ścigania eldera zadałyby nam bardzo dużo dmg. Drogę jak dojść do tego miejsca (która jest dosyć długa), możemy znaleźć w tym poradniku. Ja chciałbym jeszcze dodać, że aby w ogóle wejść do Hellgate, trzeba mieć klucz który można kupić za 5k (!) od NPC Elathriel tuż obok drzwi.
* + Draconia (Dragons)
[link widoczny dla zalogowanych]
Dosyć milutkie miejsce dla palladyna - spawnuje się tutaj trochę dragonów, i jest bardzo dużo miejsca do uciekania. Palladynów próbujących expić tutaj na dragach, czeka nas jednak dosyć długa droga prowadząca przez Hellgate (patrz wyżej). Nie opisze jej tutaj, gdyż: 1) nie o tym jest poradnik, 2) zbyt dużo miejsca i czasu by to zajęło 3) jest to już napisane. Dokładny opis drogi możecie znaleźć tutaj, w opisie Draconia Questu.
* + Venore Dragon Lair (Dragons, DLs)
[link widoczny dla zalogowanych]
Jeden z trzech Dragon Lairów. Chcesz pójść z kumplami na DLe? A może chcesz poprostu poexpić na dragach z DSami? Przyjdź tutaj - roi się tutaj od dragonów, a w niektórych miejscach spotkasz nawet dragon lorda.
Poza tym dokładną mapkę ze spawnami możecie znaleźć w tym poradniku.
* + Orc Fortress
[link widoczny dla zalogowanych]
Doskonałe miejsce dla knightów z 80+lv i dobrymi skillami. Bardzo dobry exp, i kasa zwykle także się zwraca. Można tu także 50lv sorcem z np. monkami + vis. Spotkamy tutaj wszystkich orków jakie istnieją w Tibii. Na północ od Orc Fortress spotkać można tylko najsłabszych orków, ale droga do niego prowadzi przez obóz orków gdzie jest m.in. zerk i leader, więc raczej nie spotkamy tam low lvli. Dokładną mapkę ze spawnami znajdziecie w tym poradniku.

Mało wam? Nadal nie wiecie gdzie expić, a wszystkie powyższe expowiska są zajęte? Pozostaje więc wam kupno PACCa, a dla tych którzy go już mają, opiszę teraz wiele expowisk na płatnych terenach.

PACC

* + Trolle i Gobliny - Edron (8-15lv)
[link widoczny dla zalogowanych]
Obydwie jaskinie mają w sobie pełno tych słabych potworów, więc jest to idealne miejsce do expa tuż po wyjściu z rooka jako PACC. Spawny są tuż obok siebie, więc exp leci bardzo szybko, i na dodatek jest tam dosyć mało ludzi. Aby wejść na zach. część wyspy gdzie są obydwie jaskinie, trzeba przejść podziemnym tunelem, do którego wejście znajdziemy w płd-zach. wieży Edron.
* + Rotwormy - Darashia (11-25lv)
[link widoczny dla zalogowanych]
Bardzo dobre miejsca, za równo do treningu, jak i do expa. Jaskinie co prawda są dosyć małe - ale rotwormy respią się szybko i jest ich bardzo dużo. Na -2 spotkamy także carrion worma. Przy parogodzinnym huncie opłaca się zrobić także lootbaga ze swordów (25gp) i mace (30gp).
* + Minosy Darashia (pierwsze piętra - 8-25lv, od -1: 30-60lv)
[link widoczny dla zalogowanych]
Jest to malutka piramida, mająca aż 7 poziomów. Na 4 pierwszych (-1,0,1,2) spotkamy tylko zwykłe minotaury, więc może to być dobry exp na samym początku gry. Potem powoli można już schodzić na niższe piętra, gdzie spotkamy guardy i archery. Jest także tutaj skrzynka (wymagany Postman Quest), przez co możemy szybko przenieść naszego lootbaga do miasta.
* + Larvy, Scaraby, Ancient Scaraby
[link widoczny dla zalogowanych]
Któż mógłby nie znać tych miejsc? Na -1 aż roi się od larv, przez co można tam wyciągnąć nawet do 18k/h. Cały czas z nich wypada mięso, można więc sobie zrobić baga aby mieć co do jedzenia w dp. Na larvach można expić nawet do 30lv, mimo że są tak słabe jak rotwormy. Na -2 i -3 jest także dużo scarabów, przez co expią tam zwykle rycerze i ew. magowie z monkami/DSami. Scaraby także zostawiają dużo mięsa, złota i czasami wypadnie jakiś klejnot. Magowie z 80+lv mogą nawet szybko (ale z waste) poexpić na -4, gdzie znajdują się ancient scaraby.
* + Tombs
[link widoczny dla zalogowanych]
Chyba najpopularniejsze expowiska dla PACC. Krypt jest aż 8. Wejście trzeba znaleźć łopatą, kopając piasek. Na -1 zwykle można znaleźć skeletony, ghoule, larvy, beholdera, mumie, a w niektórych także crypt shamblera czy scaraby. Jest to dobre miejsce dla sorców z WoD, druidów z MR lub VR, paladynów z distem powyżej 40 oraz knightów z 50/50. Na -2 jest to samo, tylko że więcej + ghosty, stalkery, w niektórych miejscach nawet fire devil czy vampire. Na -2 i -3 (ale przed tp) potrzebne już są summony u magów (jeżeli chcecie bez waste na mf), UHy u knightów, i oczywiście już lepsze skille. Aby zejść na niższe poziomy, trzeba mieć ze sobą scarab coina, dzięki któremu możemy się przedostać przez teleport. Tam możemy już spotkać dużo więcej ghostów/stalkerów, vampów oraz necro. Gdzieniegdzie spotkamy także djinny, liche czy FE.
* + Laguna Islands - Żółwie (dla rycerzy)
[link widoczny dla zalogowanych]
3 Wyspy Laguna i ich podziemia, to po prostu raj dla knighta. Dla reszty profesji to raczej za dobre expowisko nie jest, gdyż żółwie mają dobry arm i dużo hp w porównaniu do expa (a każdy cios palla i maga kosztuje). Wchodząc na -2 i -3 spotykamy coraz więcej Thornbacków, na które już będzie potrzebne 65/65, a na najniższych poziomach spotkamy blood craby. Na powierzchni jest dużo toadów które walą z trucizny za 10-20 i są bardzo szybkie, dlatego powinniśmy to je zabijać tam w pierwszej kolejności. Lepszym rozwiązaniem jest także wzięcie manafluidy niż UHy - zwykle opłacalniejsze i na dodatek podwyższymy sobie mlv.
* + Trapwood - Dworcs
[link widoczny dla zalogowanych]
Dobre miejsce dla rycerza i paladyna - te małe potworki nam prawie nic nie robią, a my je zabijamy jednym ciosem. Warto wziąść ze sobą dużo lekkiego jedzenia, gdyż dworci nie zrzucają żadnego jedzenia. Mogą także tutaj expić magowie z monkiem, w międzyczasie robiąc runki. Powinno tu się wam zwracać bez problemu - kasy wylatuje dosyć dużo, i do tego czasami jakieś bast skirty, hunting speary, ripper lance czy tribal maski (które można sprzedać u NPC w Port Hope za dosyć niezłą cenę). Jako rycerz radzę do 50~lv mieć ze sobą dwarven ringa, gdyż voodomastery potrafią upijać, dodać sobie haste a na końcu zrobić się niewidzialnym. Co dziwne - na tych słabych potworkach można siedzieć nawet 70ek, gdzie możemy wyciągnąć stąd 6k/h zarobku. Na -3 radzę uważać, gdyż mogą tam występować crypt shamblery/tarantule.
Poza tym dosyć szczegółowy poradnik poświęcony tylko dworcom razem z mapką jaskini możecie znaleźć w tym poradniku.
* + Nargor - Piraci (27+lv)
[link widoczny dla zalogowanych]
Dosyć dobre expowisko. Na +1 i +2 magowie poradzą sobie z monkami pomagając wandem/rodem i co jakiś czas visem. Pallkowie i rycerze muszą mieć dosyć dobre skille (coś koło 65-70), aby piraci nie zadawali zbyt dużo dmg. Na +1 spotkamy dużo marauderów i gdzieniegdzie cutthroaty. Na wyższych piętrach powoli pojawiają się buccaneery a na +4 nawet corsair. Powinno się zwracać - piraci zostawiają bardzo dużo złota, do tego addon items i treasure maps.
Można także latać po piętrach pod ziemią - rycerze między +1 a -2 zabijając slimy, tarantule, ghoule i pirate skeletony. Magowie do tego mogą zabijać pirate ghosty za które dostajemy aż 250 expa i często z nich spada spike sword/stealth ring/red robe.
* + Drefia (płd. czesc (13-25lv), necro, vamp hell)
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
Drefia to mały teren przy morzu na zachód od Darashi, oddzielony górami od pustyni. Mieszka tam wiele nieumarłych potworów. Dzieli się ona na południową i północną część. Na południowej można expić już na małych lvlach - są tam skeletony, ghoule, skorpiony czy beholdery. Bardzo rzadko tam kogoś widać, więc jak roty i larvy są zajęte, można tutaj skoczyć poexpić.
Jeżeli chodzi o północną część, na nią żeby wejść trzeba po parcelach czy czymś takim (można także użyć czaru Levitate, lub zejść podziemnym wejściem, ale wtedy napotkamy więcej niepotrzebnych potworów). Na powierzchni jest pełno stalkerów, przez co nie ma nawet mowy o expieniu tutaj. Ale wchodząc do podziemi przez schody w większym budynku (który oczywiście jest cały zniszczony jak cała reszta). Miejcie włączonego stealth ringa, lub utana vid gdy tędy przechodzicie, gdyż pełno tu DSów. W podziemiach jest parę respów necro na których można siedzieć i expić (najlepiej z DSami). W Vamp Hellu aż roi się od Vampirów, więc radzę bardzo uważać pokolei i je lurować. Można expić tutaj z blokerem + summony (np. Fire Devil), albo z bardzo dobrym distem expić tutaj samemu.
* + Culty - Vandura (30+lv)
To miejsce raczej tylko i wyłącze dla magów z DSami, gdyż kulty i witche zadają ogromne obrażenia z ognia. Może się nam tu nieźle opłacić, jednak uprzedzam że pirate vodoo dolle i volcanic rody ostatnio jest bardzo trudno sprzedać (dużo sprzedawców, małe zapotrzebowanie).
* + Cyclopolis (30+lv)
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
Doskonałe miejsce do expa dla wszystkich profesji. Znajduje się tu pełno cyklopów i dwarf guardów, przez co można bardzo dobrze expić tutaj paladynem (65+ dist), rycerzem (70/70) czy magiem z dobrą różdżką. Cyclo jest dosyć duże, i będąc w 3 i tak exp będzie leciał dosyć szybko.
* + Banuta - Apes (Malpy, 50+lv)
Jest tutaj ogromny zarobek - dużo kasy i ape fury które sprzedamy za około 1k/each. Rycerzem musimy tutaj mieć jednak dosyć wysokie skille (conajmniej 75, polecane 80+), można także tutaj latać z monkami. Radzę uważać gdzie chodzimy i unikać środkowej części miasta, gdzie spotkamy merkliny.
* + Ramoa (40+lv)
[link widoczny dla zalogowanych]
Na tej wyspie aż roi się od bonebeastów. Zrzucają one do 90gp, i można z nich pozbierać dosyć dużo hardened bones na addona, ale i tak rzadko to się opłaca - chyba że zrobimy lootbaga z p-armorów i je sprzedamy. Radzę także uważać na GSa na samym środku wyspy. Poexpić można tutaj właściwie tylko z visa, przydatny tutaj także jest bloker.
* + Edron Dragon Lair
[link widoczny dla zalogowanych]
Jeden z trzech Dragon Lairów. Chcesz pójść z kumplami na DLe? A może chcesz poprostu poexpić na dragach z DSami? Przyjdź tutaj - roi się tutaj od dragonów, a w niektórych miejscach spotkasz nawet dragon lorda.
* + Ankrahmun Dragon Lair
[link widoczny dla zalogowanych]
Jeden z trzech Dragon Lairów. Chcesz pójść z kumplami na DLe? A może chcesz poprostu poexpić na dragach z DSami? Przyjdź tutaj - roi się tutaj od dragonów, a w niektórych miejscach spotkasz nawet dragon lorda.
* + Hero Cave (dla solo 65+lv)
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
Poza tym że w tych podziemiach jest wiele questów i są demony, jest tutaj także dużo miejsc z Hero. Poza wspólnymi huntami z blokerem, można expić tu na 70+lv używając exori mort. Jeżeli już chodzi o expienie z mortem - przy Hero zaznaczonym na drugim rysunku, można stać tuż obok grobu - ze wszystkich orc shamanów, priestessów, dsów respić będzie się tylko Hero. Wiedźcie też, że po drodze do Hero lepiej mieć ze sobą stealth ringa/utana vid (huntery, DSy etc), i uważać na 3 dragony które się respią w dziurze na -4. Tam gdzie jest znak "#!#" są schody na dół, gdzie respią się 2 Hero, a ciut dalej także Warlock, więc jeśli chcesz tam expić, to uważaj na Warlocka.
* + Chor - Lizards (70?+lv)
Oprócz głównej wioski Chor, jest przed nią także mały półwysep gdzie znajdziemy tych lizardów z 15, i nie ma tam snakechammerów które walą po 60~ i summonują pełno cobr. Tam można expić dużo wcześniej - jednak jest tam dosyć niski exp/h. Jeżeli chodzi o samą wioskę - to żebyśmy sobie tam poradzili i było dosyć opłacalnie, polecane wysokie skille, i dobre eq w przypadku knighta. Paladyni także myślę że sobie tutaj poradzą, jednak jeżeli chodzi o magów, nie będzie się tutaj zbytnio opłacać. Dla chętnych można zrobić tutaj loota ze scale i chain armorów.
* + Tiquanda Hydras
Zbyt dużo nie ma tutaj do opisywania - Hydry to świetny potwór do hunta z blokerem. Dobrze jest przysummonować parę DSów, i atakować z różdzki/laski stojąc za blokerem. Często bierze się ze sobą healera - druida który będzie leczył blokera. Paladyni mogą użyć convince rune na DSach które przywołuje mag, wtedy obaj będą mieli pod 2 DSy.
* + Talahu ("Hydra Island")
[link widoczny dla zalogowanych]
To co wyżej - tylko że cała wyspa jest wręcz pełna od Hydr, dlatego mogą naraz na niej expić z 3 ekipy. Niestety, żeby móc dostać się na tą wyspę, trzeba się wpierw trochę natrudzić.


Na najwyższych lvlach dochodzą warlocki (Demona), behemothy (cyclopolis), demony (podziemia Edron i Goroma), serpent spawny (podziemia małp), faraony (tombs) i Pits of Inferno. Nie będę ich opisywał, gdyż to nie ma sensu. Nie opisałem także wywern, orków na Edron, Goromy, płn. Tiquandy gdyż nie znam jeszcze dokładnie tych terenów i chwilowo nie mam do nich dostępu (PACC będzie za ok. tydzień, wtedy powinienem już coś dodać). Bardzo mile widziane sugestie co dodać czy poprawić.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora

Autor Wiadomość
Filip %5
GośćPostWysłany: Śro 5:41, 30 Kwi 2008    Temat postu: ?????

chciał bym sie zapytac co powiedzieć kolesiowi z senji ten co teleportuje co mam powiedziec zeby mnie teleportnola tam na tratwe kolo carlin??? opowiecie szybko
Powrót do góry

Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu    Forum Forum Werida Strona Główna -> Gry Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group.
Theme Designed By ArthurStyle
Regulamin